Dervişin Aklı

Osman Bahadır
Kaynak Elektrik Dergisi, Kasım 2016

Bu kitap, cumhuriyetimize ve ulusumuza zor günlerinde bir katkıdır. Ulusumuzun her katmanından kesimlerin, öğretim üyelerinin, öğrencilerin, çalışan gençlerin, iş adamlarının, kadınların, köylülerin, bu güzel, zevkli ve öğretici sohbeti izlemelerini dileriz.

Devamını oku >>

Doç. Dr. Melda Üner
Yeditepe Üniversitei Türk Dili ve Edebiyat Bölümü

Ben bu kitaptan çok şey öğrendim. Doğan Cüceloğlu “Başlarken” kısmında “Ahmet Dervişoğlu’nu, yaşama bakış tarzını, ilke ve değerlerini, yaşam felsefesini tanımanızı istiyorum. Çünkü sizin bilincinizi zenginleştireceğine inanıyorum. Bilinci zengin insanın yaşamı zengindir.” (…) Bu kitabı yazmayı, gelecek nesiller için yapabileceğim önemli bir hizmet olarak gördüm ve şimdi sizlere sunabilmekten mutluyum.” diyor (s. 9). Evet, iyi ki bu kitabı yazmış. Size de benim gibi Doğan Cüceloğlu ve Ahmet Dervişoğlu’nun bu eğitici ve güler yüzlü sohbetine katılmanızı öneriyorum. Ben de hem zenginleşeceğinize hem de mutlu hissedeceğinize inanıyorum.

Devamını oku >>

Selmin Kuş
Hacettepe Üniversitesi , Yeni Türk Edebiyatı Konusunda Doktora Öğrencisi

“Bu kitap, içine doğduğu dogmatik ortamın aksine rasyonel düşüncelere sahip, çalışmaya, yükselinebildiği kadar yükselmeye önem veren, daha azına razı olmayan aydınlanmacı bir bilincin, öyle olunması gerektiği için değil zaten öyle olduğu için, öyle “programlandığı” için insana değer veren, yücelten, beklentisiz paylaşan bir Derviş’in hikayesi. Hayata, çalışmaya, insan ilişkilerine dair eşsiz deneyimlerle dolu bir kitap.”

Devamını oku >>

Menekşe Polatcan Serbest
Kitap Yorumcusu

Kitabı ilk gördüğümde, Doğan Cüceloğlu’nun aklında bir dostunun kitabını yapmanın ötesinde neler var acaba diye düşünmeden edememiştim. Kitabı okurken aklındakileri anladım, nitekim kitabı bitirirken okurlara mesajıyla kendisi de düşündüklerini kelimelere dökmüş: İnsanlar bilsin ki, bu şekilde, akıl yoluyla da doğru kararlar verilir, insanlara hizmet edilir, mutlu olunur. Ben bir örnek oluşturmaya çalışıyorum ve aklın gereği olarak bir insanın çok dürüst, çok çalışkan, hiç hak yemeyen bir insan olabileceğini vurgulamak istiyorum. Mutluyum, ayrıca çok keyifliyim. İşte bu kadar!

Devamını oku >>

İbrahim Birelma
Tekirdağ Yeni Haber Gazetesi

Toplumun iyi taraflarını behemehâl ortaya çıkarıp söylemek mecburiyetindeyiz, buna Türkiye’nin ihtiyacı var. Anadolu insanının çok bilgelikleri var; çok bilgece, çok insanca davranıyor. Ekmeğini paylaşıyor, kalbini paylaşıyor, yardım ediyor sana, seviyor, “Hoş geldin, beş gittin” diyor. Hayat zaten sevgi. Bu çok değerli bir şey. “Bana sevginin ne lüzumu var diyemezsin ki…

Devamını oku >>

Mehmet Demirci
Bu Derviş Başka, www.semazen.net

“Hiç polis olmasın, kanun olmasın, benim yolum değişmez, ben aynı şekilde giderim. Para buldum, götürürüm veririm. Ben doğru davranıyorsam, bunu ne cehennem korkusundan, ne polis korkusundan yapıyorum. Benim bütün yaptıklarımda rehberim akıl. Böyle yaparsam herkes mutlu olur, çok daha güzel bir dünya olur.”

Devamını oku >>

Nazife Deveci Dikmen
Öğretmen

Kitabı okurken içimi dostluğun sıcaklığı kapladı. İki dostun sohbetinin kitaplaşmış hali.. Öncelikle dostluğunuz, sohbetiniz, bakış açılarınızın farklılığı her defasında düşünmeye yönlendirdi.. Kitapta ilk defa duyduğum “aktif sabır” terimi de farklı bir bakış açısı kazandırdı. Müthiş gözlem yeteneğiniz, hassasiyetiniz, dikkatiniz ve belki de en önemlisi sorgulayıcı kafa yapınız sayesinde problemleri en can alıcı noktalarını tespit edip, onlar üzerinde yoğunlaşarak çözüm yolları üretmeniz kendime örnek aldığım en önemli konulardan bir tanesiydi. Gözlerimi kapatıp Ahmet Amca’nın düşündüğü, kafa yorduğu gibi bir dünya hayal ettim.. Ne kadar yaşanası bir dünya olurdu..

Devamını oku >>

Merve Kıvrak
Üniversite Öğrencisi

İlk olarak böylesine güzel ve faydalı sohbetler içeren bu kitab, Doğan Cüceloğlu ile hazırlayarak ,ülkemize ve insanlığa kazandırdığınız için teşekkür ediyorum. Bu kitapta herkesin kendi balına katabileceği farklı çiçek özleri mevcut. Faydalanmasını bilenin ortaya güzel şeyler çıkarabileceğini düşünüyorum. İkincisi, Eskişehir’de okuyan bir Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi olarak sizi daha önce tanımamış, sizden daha önce ders almamış ,canlı olarak görmemiş biri olsam da ;emin olun bu kitap bittiğinde sizden daha çok ders almış ve size daha yakın hissettim. Bilgi, deneyim ve hayat hakkında böylesine derin olan bu kitap erken çıksaydı ,daha erken okusaydım, daha farklı olurdu birçok şey dediğim çok olmuştur. Bir insanın hem aile hayatında hem iş hayatında hem günlük hayatında bu kadar dengeli ve başarılı olması müthiş bir şey. Ben de böyle biri olmak isterim

Ersin Kaya
Kaynak Elektrik Dergisi Yöneticisi

Bir öğretim üyesi diyor ki “ben bu kitabı 30 yıl önce okusaydım, şimdi daha iyi yerlerde olabilirdim.” “Bu kitabı akademisyenler ve öğrenciler mutlaka okumalıdır” diye devam ediyor. Kitabın içinde çocuk yetiştirme, olaylara akılcı yaklaşım, Türkçe’ye önem verme gibi konular var.

Devamını oku >>

Facebook Video Yorumları
Okuyucu Yorumları

Üniversite yıllarımda tanidigim değerli hocamız Prof. Dr.Ahmet Dervişoğlu’nu görmek ve dinlemek ayrı bir keyif oldu. Kitaba ayrıca sevindim.

Devamını oku >>

Yorumlar ve Yanıtlar
Okuyucu Yorumlarına Verilen Tamamlayıcı Görüşler

Kitapta TÜRKÇE’MİZE ÖZEN GÖSTERME konusu, 65’inci sayfada ele alınmaktadır. Türkçe, dünya dil uzmanlarının matematiğe çok yakın bulduğu, Türklerin muhteşem bir eseridir. Türklüğün bekasının (var olmayı sürdürmesinin) güvencesidir. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın, “Türkçem, benim ses bayrağım” dediği Türkçemize ne kadar özen göstersek azdır.

Yakın Tanıdıklardan Yorumlar
Okuyucu Yorumları

Artık başucu kitabım bu kitap oldu.. Ahmet Dervisoglu amcanın yıllardır söylediği; çok değerli, yol gösteren, kendimizi değerli hissettiren sozlerinin toplanmış hali.. Teşekkürler Ahmet amca; bize güç verdiğin için, yolumuzun AKLIN YOLU olması gerektiğini öğrettiğin için, yolumuzu bilgeliginiz ile aydinlattiginiz için.. Not1: Kitapta benim de Ahmet amca ile tanışma öyküm yer almaktadır. Not2: Ahmet amca Gönen’in Akcapinar köyündeki muhteşem evinde misafirleri ağırlamaktan mutluluk duymaktadır, kapısı her zaman açıktır

Devamını oku >>

Galeri

Videolar

Haberler/Yazılar

Biri Türkiye’nin en sevilen ve en saygın psikologlarından… Diğeri, sadece Türkiye’de değil, Amerika’da da ders vermiş bir akademisyen. Doğan Cüceloğlu ve Prof. Ahmet Dervişoğlu, aynı zamanda tam yarım asırdır dost.

Haberin devamı >>

İTÜ Elektrik Fakültesinden hocam, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, imzalayarak gönderdiği, kendisiyle usta yazarlarımızdan Doğan Cüceloğlu’ nun yaptığı bir nehir söyleşi kitabını, deyim yerindeyse bir solukta okudum.

Haberin devamı >>